21. Yüzyıl öğrencisine öneriler

yorumsuz
315
21. Yüzyıl öğrencisine öneriler

21. Yüzyıl öğrencisine öneriler
Beyin, kendisinden tam, net ve kesin olarak ne istendiğini bilmek ister. İçinizdeki beyin gücünün, istediğinizi tam olarak yapabilmesi için siparişinizi tam ve kesin olarak bilmesi gerekir. O yüzden mutlaka hedefiniz olmalıdır.

Öğrenmeyi Öğrenme ve çalışma alışkanlığı kazanma temel hedefiniz olmalıdır. Unutmayın ki çalışma alışkanlığı olmayan bir öğrenciye dünyanın hiç bir öğretmeni faydalı olamaz.
Yirmi birinci yüzyılın cahilleri okuma yazma bilmeyenler değil, öğrenmeyi öğrenemeyenlerdir.
Bahçemizdeki çiçeklerin büyümesi için nasıl ki çaba harcamak gerekirse, insanın zihinsel güçlerini geliştirmesi için de emek vermesi gerekir.
Bütün sınavlarda başarıya ulaşmanın ilk şartı okuma alışkanlığıdır.
Beyin hep bir konu ile ilgilenince gücü zayıflar. Sıradan, monoton, tek düze bir işe uzun süre konsantre kalırsa beyin inanılmaz derecede sıkılır ve çok çabuk yorulur. Bu yüzden yorulduğunuzda başka bir derse çalışın.
Geleceği Tek Satın Alabilecek Şey Bugündür. Bugünü kaçırmayın.
Başarısızlıklarınızda kimseyi suçlamayın. Suçlama problemleri daha da derinleştirir.
Bizler tüm dünyayı sorgularız ama bir kişiyi sorgulamayı unuturuz. Kendimizi. Yaratıcılık kendini tanımayla başlar. Kendinizi tanımaya çalışın.
Zamanın bir numaralı hırsızları, telefon, televizyon ve bilgisayar gibi araçlardır. Zamanın çok kıymetli olduğunu unutmayın.
İnsanların kimlerle beraber olduğu nelere sahip olduklarından çok daha önemlidir. Arkadaşlarınıza HAYIR demeyi öğrenin.
Başkalarıyla değil, kendinizle yarışın. Başkalarına özenmek ya da onun gibi olmaya çalışmak, kendimizle olan dostluk ve işbirliğini bozmak anlamına gelir. Bizi tedirginliğe iten hataların çoğu kendimizi başkaları ile karşılaştırmanın sonucunda doğar.
Çok soru sormaktan ve hata yapmaktan çekinmeyin. Ne kadar çok soru sorarsınız ve ne kadar çok hata yaparsanız o kadar çok öğrenirsiniz.
Soruların çözümlerine bakmadan önce tahminde bulunmayı unutmayın.
Küçük gruplar halinde çalışmak öğrenme hızınızı bir kaç kat arttırır.
Güvenilen ve aranan bir insan olmak için gerekli kişisel gelişimi yapmaya istekli olmalısınız.
Beyninizi neyle beslediğinize, midenizi neyle beslediğiniz kadar dikkat edin. Kafanızda en çok neyi düşünürseniz, hayatınızda onu çoğaltırsınız.


Etiketler:
Eklenme Tarihi: 14 Eylül 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın