Ateşli Çocuğa Yaklaşım Nasıl Olmalıdır?

yorumsuz
1.122
Ateşli Çocuğa Yaklaşım Nasıl Olmalıdır?

Ateşli Çocuğa Yaklaşım Nasıl Olmalıdır?

Ateş nedir?

Normal vücut sıcaklığı: 36.7′ c dir. Subfebril ateş; 37-37.4 c dir. Aslında üç kez ölçülen 37.4 c’ nin üzeri olarak kabul edilir.
Ateş vücudun savunma mekanizmalarından biridir. Bu şekilde insanlar hasta olduklarını fark edip doktora başvururlar.
Ateş nasıl ölçülmeli: hasta yatar pozisyondayken koltuk altları iyice kurulandıktan sonra( nemli veya ıslak olursa düşük gösterecektir) yaklaşık 3 dk beklenerek ölçülür. Derece konmadan önce iyice sallanarak civa hazneye boşaltılmalıdır. Kesinlikle derece vücuda sürtülerek düşürülmemelidir(zira yüksek gösterecektir). Kulaktan ölçümler çok güvenilir değildir. Anal bölgeden ölçümler ise diğer bölgelere göre yaklaşık 1-2 c yüksek gösterecektir. Ağızdan ölçümler ise daha çok büyüklerde kullanılmaktadır. Koltuk altından ölçümleri tavsiye ediyorum.
Eğer çocuğunuzun ateşi; verdiğiniz ateş düşürücülere cevap vermiyorsa, ateşle birlikte uykuya meyil varsa, hastanın genel durumu iyi olmasına rağmen 48 saatten fazla sürmüşse uzman doktor tarafından görülmesinde fayda vardır. Ancak ateş kaynağı bulunduktan sonra rahat bir nefes alınabilir.
Ateş acil durumlara yol açabilir. Bunlar: havale, aşırı su kaybı, dolaşım bozukluğu gibi.
Ateş düşürmede yapılmaması gerekenler:
1- ilk önce yapılması gerekenden önce sonuncusunu yapma!
2-hasta terlesin diye üzerine yorgan, battaniye örtme!
3-hastanın ateşi düşmüyor diye başını yıkama!
4-ateşi daha hızlı düşürürüm diye soğuk suyun altında tutma!
5-kolonya, alkol ve sirke kullanma

Ateşli çocuğa yaklaşım nasıl olmalı
1-mümkünse normal sıcaklıkta havadar bir odaya alınmalı
2-üzerindeki kıyafetler çıkarılmalı ( iç çamaşırlar kalabilir).
3-iyice sıkılmış ıslak bir havlu ile boyun ve koltuk altlarına gelecek şekilde tutulur. Her 5-10 dakikada bir değiştirilir. Veya yine ıslatılmış pamuklarla; boyun, koltuk altları ve kasıklarına konaraktan yapılabilir. Eskiden bilindiği gibi alkol ve sirke kullanmayınız. Bir kaç saat bu şekilde ateş düşürülmeye çalışılır.
4- cevap alamazsak elimizdeki ateş düşürücüleri kullanırız.
5-ateş düşürücüler içinde çocuklarda en sık kullanılan; parasetamol, ibuburufen, metamizol- na ve aspirindir. Bu gurubun içinde parasetamol(dikkat hastada karaciğerle ilgili bilinen bir hastalık yoksa) içerikli olanların tercih edilmesi en uygun ve güvenilir olanıdır. Ticari isimler etik olmadığı için özellikle kullanmıyorum.
6-dikkat!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Karaciğer rahatsızlığı olan çocuğa (parasetamol içerikli )ateş düşürücüyü kullanma
böbrek hastalığı olan çocuğa (ibubrufen içerikli) ateş düşürücüyü kullanma
metamizol -na içerikli ateş düşürücüler tansiyon düşüklüğü, kemik iliği baskılanması ve allerjik reaksiyonlara yol açabilir. Anafilaksi gelişimiyle ani ölümlere yol açabilir.
Aspirin çocuklarda ateş düşürücü olarak pek kullanılmaz. Özellikle viral enfeksiyonlarda(deride döküntüsü olan hastada kullanma- su çiçeği gibi!!!!!!!) Ani karaciğer yetmezliği ve şuur kaybına yol açabilir. Unutmayınız her ilaç dozu azaltılmış zehirdir.
7-yukarda verilen bilgiler göz önünde tutularak ateşi düşürmek için ikili ateş düşürücüler kullanılabilir. Unutmayın çocuklarda ilaçlar kilo veya metrekare hesabıyla verilir.
8-bir çocukta faydalı olan ateş düşürücü diğerinde daha az etkili olabilir
9-parasetamol etken maddeli ateş düşürücüler günde 4kez (6 saat aralıklarla), ibubrufen etken maddeli ateş düşürücüler 3 kez(8 saat aralıklarla) verilir. İkisi beraber kullanılacaksa 2 saatlik ara olmalıdır.

Saygılarımla.. .

Uz. Dr. Cenap Erkan KARAKURT / Yazarın Diğer Yazıları

Not : Sitenin tüm hakları saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.


Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 16 Mart 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın