Baltacı Mehmet Paşa-Katerina Aşkı

yorumsuz
225
Baltacı Mehmet Paşa-Katerina Aşkı

Baltacı Mehmet Paşa-Katerina Aşkı

Türk tarihinin en büyük şehir efsanelerinden biri de Baltacı Mehmet Paşa ile Katerina arasında yaşandığı düşünülen ilişkidir. Prut Savaşı sırasında Rus ordusu tamamen yok edilme tehdidi altındayken Çar’ın imdadına karısı Katerina’nın yetiştiği, mücevherlerle birlikte Osmanlı ordusu komutanı Sadrazam Baltacı Mehmet Paşa’nın çadırına kadar gelerek onunla bütün gece ilişki kurduğu ve bunun sonucu Baltacı’nın güç durumda bulunan Çar’ın barış teklifini kabul ettiği yıllardır bir efsane olarak anlatılır durur.

Elbette bu efsanenin hiçbir tarihi dayanağı yoktur. Evet, Katerina gerçekten birinin çadırına girmiştir ama bu kesinlikle Baltacı Mehmet Paşa’nın çadırı olmayıp eşi Çar Birinci Petro’nundur. Katerina ve Baltacı arasındaki ilişki tamamen masaldan ibarettir. Katerina’nın bırakın Baltacı Mehmet Paşa ile görüşmesini, ne Rus ordugahından çıkmıştır ne de başka bir Türk ile görüşmüştür.

 

Prut Savaşı sırasında gerek Rusların gerek Türklerin tuttukları ruznameler ve sefere iki taraftan katılanların birçok anı ve raporu elimizde olduğu halde bir tanesinde bile ima yoluyla bile olsun böyle bir konu geçmemektedir. Prut Savaşı sonrası Baltacı Mehmet Paşa’yı gözden düşürmek için çeşitli iftiralarda bulunanlar (bunların arasında Demirbaş Şarl ve Kırım Hanı Devlet Giray bulunmaktadır) bile böyle bir şey ileri sürmemişlerdir. Ufak bir not olarak belirtmek gerekirse Prut Savaşı sırasında Baltacı Mehmet Paşa tam 82 yaşındadır!


Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Eylül 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın