Bilim İnsanı

yorumsuz
575
Bilim İnsanı

Bilim İnsanı

Decartes “Yalnızca hayvanlar durmaksızın vücutlarını besleyecek besini bulmakla uğraşırlar, …insanların, temel düşüncesi, ruhun gerçek besini olan bilgeliği aramak olmalıdır” der. Bu bilgeliği arayan da bilim insanıdır. Bilim insanları, didinip duran işçi karınca gibidirler.

Dev bir bilgi hazinesinin oluşmasına yardımcı olan birer hizmetkârdan başka bir şey değildirler. Tarihin belli bir döneminde oluşmuş stoktan alıp, buna biraz da kendilerininkini katarlar. Her bilim insanının çabası bilgi okyanusuna bir damla mürekkepli su katmak gibidir.

Çok kısa bir süre sonra, yaptıkları işler -bireysel başarılarda hep olduğu gibi- özümsenir, yerlerine başka şeyler konur ve kaybolur. “Normal bilim” ya da “devrimci bilim” olsun fark etmez. Mutlaka zaman içinde diğer bilgiler içinde eriyip dağılacaktır. Okyanusa atılan bir damla mürekkepli su gibi.

Halil Cibran’ın (1883–1931) deyişi ile bilim insanı için, bilgi soyluluk simgesidir; “Öğrenmek, zalimlerin yağma edemeyecekleri tek zenginliktir.

Bilginin içinizde yanan kandilini söndürecek tek güç ölümdür… Eğer bilginiz size nesnelerin değerini öğretmiyor ve sizi maddiyata bağımlılıktan kurtarmıyorsa, ‘gerçek’in tahtının yamacına hiç bir zaman varamazsınız.”Dr. Sultan Tarlacı tarafından yazıldı.

www.egitimedair.net / Eğitime dair ne varsa….


Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 17 Nisan 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın