Çocuklarda deride görülen lekeler

yorumsuz
1.229
Çocuklarda deride görülen lekeler

Çocuklarda deride görülen lekeler
Çocuklarda deride görülen lekeler hangi hastalıkların habercisidir

Sevgili dostlarım deri, insanın dış etkenlerden korunmasını sağlayan, ısı yalıtımı sağlayan, mikropların vücuda girmesini engelleyen bir bariyer görevi görür. Ayrıca dokunmayı, derideki kıl köklerindeki gözenekler vasıtasıyla solumayı, vücuttaki atıkların ter yoluyla atılmasını sağlar. Zararlı güneş ışınlarının, alttaki daha hassas dokulara ulaşmasını önler. D vit sentezine katkıda bulunarak kemiklerin güçlenmesini sağlar. Daha sayılacak birçok yararlara sahiptir.

Ancak her şeyin fazlası zarar gibi deride aşırı büyük veya birden fazla lekelerin(lezyon) olması pekte masum olmasa gerek; deri ve sakladığı sırlar

1-deride aynı düzeyde bulunan, normal deri renginden çok daha açık renkli lekeler; vücudun birçok yerinde olabilirler, dağınık veya birleşik, değişik büyüklüklerde olabilir. Asıl adı tuberoskleroz adı verilen, ailesel geçişli(otozomal dominant) bir hastalığın ilk bulgularından olabilir.!!!!!!! Ne önemi var derseniz. Bu çocuklarda havale(myoklonik), yüzde özellikle burun ve ağız çevresinde siğil benzeri lekeler görülür. Bu çocuklara mr çekilirse beyinde tuberom denilen lekelerin varlığına rastlanabilir. Vücutta birçok organda tümör oluşumuda görülür. Deri bulguları buz dağının görünen kısımlarını oluşturur.

2-nörofibromatozis(von recklinghausen hastalığı): otozomal dominant geçişli(ailesel) 2000-3000 doğumda bir görülen, deriyi beyni ve gözü tutar. Derinin katlantı bölgelerinde 6 veya daha fazla görülen sütlü kahve renkli veya çil benzeri lekelerdir. Bunlara -cafe au lait lekeleri- denir.

Hastaların % 90 nın dan fazlasında iriste -lisch nodülleri- görülür.

Lekelerin sayısı ergenlik döneminde giderek artar.

Hastaların %20 sinde öğrenme güçlüğü ve zeka geriliği vardır. Deride görülen bu lekeleri hafife almayınız. Bir gün bir yerde karşılaşabilirsiniz.

3-sturge-weber hastalığı: bu deri ve beyni tutan hastalıkların üçüncüsüdür. Özellikle beynin vasküler yapıların(ektoderm) erken gelişin dönemindeki bozukluğuna bağlı olarak; özellikle yüzde ve alın bölgesinde-üst göz kapağıda tutulur. -kırmızı -mor-renkli. Bazıları lekelerin rengini tarifen porto şarabı lekesi olarak adlandırmışlar. Etrafta sizlerde mutlaka görmüşsünüzdür. Neden önemli?!

A-yaşamın ilk yıllarında da başlayan dirençli havaleler görülebilir.

B-zeka geriliği ve beyinde küçülme olabilir.

C-çekilen beyin tomografilerinde kalsifikasyonlar izlenir.

D-havale vücüdun bir tarafında görülür. Dirençli seyreder. Yüzdeki lekenin karşı tarafında genellikle havale görülür. Özellikle havalelerin uzun sürmesi nedeniylede beyin dolaşımı bozulması(hipoksi) ile beyindede küçülmeler olur.

4-von hippel lindau hastalığı: vücutta bir çok organda tutuluma yol açan ve organlarda kanser oluşumuna yol açan genellikle otozomal dominant yerleşimli bir hastalıktır. Özellikle beyincikte (serebeller hemanjioblastoma) tutulum yapar. Hastalar genellikle böbrek kanserinden ölürler.

Sağlıcakla kalınız.

Uz. Dr. Cenap Erkan KARAKURT / Yazarın Diğer Yazıları

Not: Sitenin tüm hakları saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.


Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 17 Mart 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın