Çocukların Dışarıda Oyun Oynamalarının Faydaları

yorumsuz
503
Çocukların Dışarıda Oyun Oynamalarının Faydaları

Çocukların Dışarıda Oyun Oynamalarının Faydaları
Çocuğunuza bir akıllı telefon veya tablet verdiniz ve çocuğunuz tüm gün gözünüzün önünden ayrılmadan evde onunla mı oynuyor? Bu aktivitenin sokakta oyun oynamasından daha güvenli veya daha doğru olduğunu düşünüyorsanız, bu konuda yanılıyorsunuz. Bir çocuğun neden sokakta oyun oynaması gerektiğini ve sokakta oyun oynayarak neler kazanacağını öğrenmek ister misiniz?

Dış dünyayı tanımak ve anlamak

İnsanların dünyayı anlamaya ve öğrenmeye en çok meraklı oldukları dönem çocukluk dönemidir. Çocukların dış dünya ve doğa ile ilk etkileşime geçtiği yer sokak olacaktır. Fiziksel olarak sokakta oyun oynamak, çocukların hem kendilerini hem de dış dünyayı tanımalarına yardımcı olur. Açık alanda oyun oynamak çocukların gelişimlerini de destekler.

Fiziksel ve zihinsel sağlık

Çocuklar sokakta oyun oynarken, kendi bedenlerini tanımaya başlayacaklardır ve bu sayede bedensel anlamda özgüven kazanacaklardır. Sokakta oyun oynayan çocukların dokunma duyuları ve iskelet sistemleri sağlıklı bir biçimde gelişecektir. Aynı zamanda sokak oyunları çocukların keşfetme güdüsünü harekete geçirerek yaratıcılıklarını ve problem çözme becerilerini geliştirecektir.

Sosyal beceriler

Evde tek başına mobil oyunlar oynayan çocuklar daha çok asosyal olma eğilimindedir. Oysa sokakta oyun oynamak çocukların yeni arkadaşlar edinmesini sağlayacaktır. Kendi yaş grubundaki kişilerle oyun oynayan çocuklar paylaşmayı öğreneceklerdir ve bu sayede sosyal becerileri gelişecektir. garantiemeklilik.com.tr


Etiketler:
Eklenme Tarihi: 6 Ekim 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın