Eğitimde Araştırıcı Davranışın Önemi

yorumsuz
1.167
Eğitimde Araştırıcı Davranışın Önemi

Eğitimde Araştırıcı Davranışın Önemi

Araştırıcı davranış” belli bir durumu tam olarak inceledikten sonra, ona ilişkin başka durumları kavramsal olarak inceleme” ye verilen isimdir.

Kuşkusuz, araştırıcı davranışla ilgili olarak şunların incelenmesi gerekmektedir. Araştırıcı davranışın öğrenciye katkısı nedir? Araştırıcı davranış niteliği bulunmayan öğrenciyi neler beklemektedir? Öğrencinin araştırıcı davranışının gelişmesi için neler yapılabilir?

Elbette araştırıcı davranışın öğrenciye birçok katkısı bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi araştırıcı öğrencinin olası sorunlarını çözmesine katkıda bulunmasıdır. Çünkü öğrenci olası sorunlara ilişkin bulguları elde etmektedir.

Diğer taraftan, araştırıcı davranış öğrencilerin değişmelere uyum sağlamalarını sağlatabilmektedir. Bu durumda öğrencilerin amaçlarını etkili bir biçimde yerine getirmesi anlamına gelecektir.

Yine, öğrencilerin araştırıcı davranışa sahip olmaları olay ve olguları etkili değerlendirmelerine neden olabilir. Bu da öğrencinin doğruyu ve yanlışı ayırt etmesine neden olabilir.

Diğer taraftan, öğrencilerin araştırıcı tutum ve davranışa sahip olmaları olası sorunlar karşısında etkili kararlar almasına neden olabilir. Kuşkusuz, böyle bir sürecin yerine getirilmesi demek seçeneklerin etkili bir biçimde değerlendirilmesi demektir.

Aslında araştırıcı davranışa sahip olmayan öğrencileri birtakım tehlikeler beklemektedir. Bu nedenle, öğrencinin araştırıcı davranışın nasıl geliştirilmesi gerektiğini ele almak gerekmektedir.

En başta proje gibi örneklere yer vermek öğrencide araştırıcı davranışı geliştirebilir. Çünkü, böyle bir yaklaşım öğrenciyi düşünmeye yöneltecektir.

Hasan Güneş / Emekli Akademisyen / hgunes0202@gmail.com
Yazarın Diğer Yazıları

www.egitimedair.net / Eğitime dair ne varsa….


Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 18 Nisan 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın