Erhan Sarıca İle Yazarlık Hakkında Konuştuk

yorumsuz
979
Erhan Sarıca İle Yazarlık Hakkında Konuştuk

ERHAN SARICA İLE YAZARLIK HAKKINDA KONUŞTUK…
Erhan SARICA,Temmuz 2014’te yayımladığı MOBBİNG DE YAPARIM KARİYER DE Kitabıyla adından oldukça söz ettiren, bizim de yayın ekibi olarak kitabını okumaktan büyük zevk aldığımız bir yazar. BU ADAM BENİM BABAM Kitabının Tanıtımında birlikte zaman geçirme fırsatı bulduğumuz Erhan SARICA’yla, 46 EDE HABER olarak yayın hayatına başlarken, ilk röportajımızı kendisiyle yapmayı çok arzu ettik. Kendisinden yazarlık konusunda fikrini almak istediğimizi söylediğimizde alçak gönüllülükle kabul etti ve yeni kitabın PELDA’yı yayıma hazırladığı bu günlerde bize vakit ayırdı. Bunun için kendisine teşekkürlerimizi sunarız.
Bize biraz kendinizden söz eder misiniz?
Kasım 1973 Kayseri doğumluyum Yazar olarak konuştuğumda, kendimden söz etmeyi çok gerekli görmüyorum aslında. Yazarın görevinin yazmak olduğunu; yazdıktan sonra da kitap ile okuyucu arasından çekilmesi gerektiğini düşünüyorum. Böyle olursa okurun, daha özgür olabileceği fikrindeyim.
Peki, bu yolculukta ne zaman ben artık yazarım diyebildiniz? Aslında kitabım yayımlanmadan çok önce kendimi yazar olarak görüyordum. Üniversite yıllarında ilk gazetemi çıkardım. Yıllardır çeşitli gazete ve dergilerde yazıyorum.Bunun için illa kitabımın yayımlanması gerekmiyordu. Yine de yüksek sesle söyleyebilmemde, MOBBİNG DE YAPARIM KARİYER DE ve BU ADAM BENİM BABAM’ın yayımlanmasının etkisi büyük oldu. Kendini bir yazar olarak hissetmekle, yazar olduğunu söyleyebilmek arasında, sanırım böyle bir sürece ihtiyaç var.
Kitaplarınızı ne kadar sürede yazıyorsunuz? Başka bir deyişle bir Kitabın doğması ne kadar sürer?
Buna kesin bir yanıt vermek imkânsız. Her kitabın kendine has bir yapısı var.Araştırma ayrı, roman ayrı, deneme ayrı zaman alıyor. Bunu yazarın değil de kitabın belirlediğine inanıyorum.
Kitaplarınız da en beğendiğiniz yada beğenmediğiniz yerler var mı ?
Tabiki de ben mükemmel değilim yazdıklarımda mükemmel değildir. Bu yazılanlar okuyucunun takdirinde. Şu bir gerçek ki yazdıkça tatlanıyor kitaplar.
Kitap Yazmaya nasıl başlarsınız?
Belki tuhaf bir yol ama ben uyurken yazmaya başlarım. Yani belli belirsiz bir hazırlık süreci var önce. Bu süreç boyunca biriktiririm. Notlar alırım, yazılanlar şekillenmeye başlar, kurgunun tamamlandığına inandığımda artık hazır olduğumu düşünürüm.
Yazmak yetenek işi midir?
Yazmak güzel bir eylemdir.Yazar bir meslek adı olarak , yazmak fiilinin geniş zamandaki çekimidir. Çok az mesleğe özgüdür bu. Elbette her meslek gibi yetenek ister. Yine de yetenek tek başına yeterli değildir. Bu başka meslekler için de geçerli. Tecrübe olmadan yetenek kontrolsüz güç gibidir. Nasıl bir yön izleyeceği hesaplanamaz. Tecrübe derken, bir çok kitap yayımlamış olmaktan söz etmiyorum. Okumak, bakmak, yaşamak, bunların üzerine düşünmek gerek. Yazmak için okumak gerek.
Türkiye’de kitap yayımlamak zor mudur?
Yeni yazarın ilk kitabını yayınlatması çok kolay değil. Sanırım bu durum bizim ülkemize has bir durum değil. Dünyada da bunun çok kolay olduğunu sanmıyorum. Fakat şu da var ki; eğer iyi bir şey yazdıysanız, önünde sonunda ona hak ettiği değeri veren birileri çıkıyor. Kitabın okura ulaşması gerek. Bu da eserin niteliği kadar yayınevine de bağlı. Eğer yayıneviniz üzerine düşeni eksiksiz yaparsa, kitabınız iyi dağıtılıyor, eleştirmenlere gönderiliyor, reklâmı yapılıyor. Aksi takdirde siz ne kadar iyi yazarsanız yazın, okura ulaşamadıktan sonra, yaptığınızdan bir tek sizin haberiniz oluyor. Bir de belki yakın çevrenizin. Neyse ki ben bu konuda şanslıydım.
Hangi yayınevine gitmemiz gerektiğine nasıl karar vereceğiz…
Birçok yayınevi bugün tarzını belirlemiş görünüyor. Sadece bilim kurgu yayımlayanından tutun, kazandıracağını düşündüğü her şeyi yayımlayana kadar çok geniş bir yelpaze var. Ne yazdığınızı biliyorsanız, bunun üzerinde düşündüyseniz, biraz deneyim biraz sezgi herkese yol gösterir sanırım. Siz yazmayı bırakmayın. Yazdıklarınız elbet yerine ulaşacaktır.
Yayınevleri nelere dikkat ederler?
Bunun soruya cevap bulmak aslında zor. Yayınevleri İtibar kazanmaktan para kazanmaya kadar pek çok kriteri düşünür .Yazarın yapması gereken olduğu gibi çıkarsız nedensiz sebepsiz yazmasıdır. Gerisi kendiliğinden gelir diye düşünüyorum.
Türkiye’de yazarlık para kazandırır mı? Genç yazarlara tavsiyeleriniz nelerdir?
Yazmak gerek nedenini sonucunu düşünmeden yazmak.Yazarak geçinmek zor. Fakat bunu düşünerek yazmak da öyle. Tüm emekler bir gün mutlaka karşılığını bulacaktır.
Son olarak yazar olmak isteyenlere önerileriniz nedir?
Bir genç gelip Andre Gide’e, “Sizce yazar olmalı mıyım?” diye sorar. “Olmayabiliyorsanız olmayın.” diye yanıtlar Gide. Bence çok zekice bir yanıt. Çünkü yazmaktan başka çaresi olmayan kişilerdir büyük yazarlar. Başka türlüsü mümkün değildir onlar için. Bu cümleler İddialı görünebilir. Fakat yazar iddialı olmaz ise sizi okuyan için bir neden de olmaz. Bunun için de yazmayı tam yapmalıyız ki okuyanda tam okusun bizi.. Yazar haddini bilmeli ve kitabı yazılanları özgür bırakmalı. Teşekkürler Erhan SARICA

Yazar Erhan Sarıca Kimdir?


Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 16 Şubat 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın