Geleceğin Meslekleri

yorumsuz
889
Geleceğin Meslekleri

Geleceğin Meslekleri

İlköğretim Okulu öğrencileri ikinci kademeye geçtiklerinde, orta öğretim okulu öğrencileri 4. sınıfa geldiklerinde, üniversite öğrencileri daha ikinci sınıfa geldiklerinde daha önce öğrendiklerinin yarısının hükmünün olmadığını görmekteler… Bu durum tahminin ötesinde hızlı bir şekilde yeni mesleklerin ortaya çıkmasını sağlıyor. Ve biz öğretmenler henüz ismini telaffuz etmediğimiz sorunları çözmek için, henüz keşfedilmemiş teknolojileri kullanmaları için çocuklarımızı yetiştirip hayata hazırlayabiliyor muyuz?

George Bernard Shaw Üzerine…

*Diş ağrısı çekenler dişleri sağlam olanları, yoksulluk çekenler parası bol olanları mutlu sanır.

*Attığınız tokada karşılık vermeyen kişiden sakının; O hem sizi bağışlamaz hem de kendinizi bağışlamanıza olanak bırakmaz.

*Eğer yürüdüğün yolda engeller yoksa o yol seni bir yere götürmez.

*Keyifler değildir yaşamı değerli yapan. Yaşamdır, keyif almayı değerli kılan.

*İşleyebileceğiniz en büyük günah, başkasından nefret etmek değil, ona kayıtsız kalmaktır. İnsanlık dışı olmanın özü nefret değil kayıtsızlıktır.

Eğitime Dair…

Pisa 2009 sonuçları

Pisa(Uluslararası Ogrenci Başarılarını Değerlendirme Programı) uygulamasının temel amacı; Öğrencilerin bilgi ve beceri düzeylerini ölçerek eğitim sisteminin çıktıları hakkında değerlendirme yapabilmesine olanak vermektir. Bu OECD tarafından uygulanmaktadır ve Türkiye 2003 den beri katılmaktadır. Tüm katılımcı ülkelerde 15 yaşındaki çocuklara uygulanan PİSA’nin temel amacı, temel eğitimin sonunda öğrencilerin yetişkinliklerinde ihtiyaç duyacakları temel becerileri ne kadar edilebildiğini ölçmektir.

Buna gore; PİSA 2006 uygulamasında Türkiye, tüm testlerde 30 OECD ülkesi arasında yalnızca Meksika’nın üzerinde 29. sıradaydı. 2009 uygulamasında ise ülkemiz 34 OECD ülkesi arasında yalnızca Sili ve Meksika’nın üzerinde 32. sırada yer almaktadır.

Bunun sebep ya da sebepleri ne olabilir?

(Yalnız değerlendirme yapılırken PİSA evreninin 15 yaşındaki çocukların değil, 15 yaşındaki öğrencileri içine aldığı ve Türkiye’de 15 yaşın normal şartlarda zorunlu eğitim kapsamında olmadığı unutulmamalıdır. Ülkemizde 15 yaşındaki evlatlarımızın sadece % 54’u okula devam etmektedir.)

Ahmet  HACIOĞLU / Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürü / Yazarın Diğer Yazıları


Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 7 Mayıs 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın