Görme Engelli İdareciler

yorumsuz
947
Görme Engelli İdareciler

Görme Engelli İdareciler
Ülkemizde görme engelli idareci sayısı parmakla sayılacak kadar azdır. Genel olarak yardımcı hizmetli, memur, öğretmen kadrolarında çalışan görme engelliler idari karar mercilerinde çalışmakta çeşitli engellerle karşılaşmaktadırlar. Bu engellerin başında önyargı dolayısıyla çalıştırılmak istenmemeleri gelmektedir.

Bir çok kadro için ön şartların arasında -bedensel engeli bulunmamak- şartının yer alması da tartışılması gereken ayrı bir durumdur. Hale hazırda çeşitli idari kadrolarda çalışmakta olan görme engelliler ise ya girdikleri sınavları kazanarak ya da siyasi tanıdıklarının desteğiyle bugünkü konumlarına gelmişlerdir. İkinci şık belkide önemsenmeyecek kadar az sayıda ve engellilere yönelik hizmet kadrolarında aktif değillerdir.

Devletimiz son yıllarda yaptığı kanuni düzenlemelerle engelli kadrolarını arttırmış ve istihdamda önemli sayılarda engellilere yer vermiştir. Bugün çalışan görme engellileri bekleyen büyük tehlikeler mevcuttur; kanuni düzenlemelere ve uluslararası sözleşmelere rağmen görme engelliler bir iki basit kadronun dışında istihdam edilmek istenmemektedirler. Bunun sebebi yine devletimiz değil uygulamayı gerçekleştiren alt kadroların değişmez önyargılarıdır. Bugün farklı birçok kurumda çalışan görme engelliler yine bir çok sıkıntı yaşamalarına rağmen çözüm bulamadıkları yada süreç çok uzayıp engellileri bedenen ve zihnen yıpratmaya başladığı için haklarını aramamakta veya kendilerinden beklenen şekildeki işlere razı olmaktadırlar.

Mevzuat Türkçe, Sosyal Bilgiler gibi branşlarda çalışmalarına engel olmadığını söylemesine ve devletimiz bu tür branşlarda atamalar yapmasına rağmen görme engellilerden farklı yaratıklarmış gibi rahatsız olan bir kısım önyargı sahibi idareciler kendilerine branş derslerini vermek istememekle başlayıp öğrenci ve velileri dahi kışkırtarak pasif kadrolarda görevlendirmeye çalışmaktadırlar. Görme engelli öğretmenlerin aldığı ek dersi bile vermek istemeyen bir zihniyet varlığını sürdürmektedir. Halbıki öğretmenlik yapabilmek veya yapamamak konu edilseydi değil görme engellilerin bir kısmı hiç bir engeli olmayan bir çok kişinin de bu konuda ne kadar başarılı olduğu tartışmalıdır.

Görme engellilerin toplumla iç içe yaşamasını ön gören devletimizin zihniyeti bu toplumsallaşmayı hızlandırmak için görme engelliler orta okullarını kapatmayı planlarken görme engellilerin diğer vatandaşlarla beraber uyumlu bir yaşam sürmesini istemektedir. Önyargıların da daha hızlı yok edilebilmesi için sadece alt görevlerde değil yetki sahibi idari kadrolarda da kendini geliştirmiş görme engellilerin varlığına ihtiyaç vardır ve bu zorunlu olarak yerine getirilmediği takdirde bu sorunlar yaşanmaya devam edecektir. Bugün sınav ve mülakat sistemleri önyargılar yüzünden görme engellileri dışlamakta ve ihtiyaç duyulan kadroların görme engellilere verilmesine engel olmaktadır. ;Engellilere yönelik KPSS ise belli kadroların dışında atamaya yer vermemektedir.

Halbuki engelli istihdamı çerçevesinde her türlü idari kadrolara atama yapılırken gerekli kanuni düzenlemeler yapılmış olsa engellilerin de hakları çiğnenmeyecek, kendileriyle ilgili kurumlarda dahi olsa karar mercilerinde fikirlerini yetkileriyle beyan edebilecekleri duruşları olacaktır. Yine engelsiz ve birlikte aynı haklara sahip olduğumuz, kendimizle ilgili kararları ortak verdiğimiz bir gelecek diliyorum.

Mesut Hekimhan / Eğitimci – Yazar / Yazarın Diğer Yazıları

www.egitimedair.net / Eğitime dair ne varsa….


Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 30 Mart 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın