Hoşgörü

yorumsuz
672
Hoşgörü

Hoşgörü
Bu hafta sizlere hoşgörü ve tevazudan bahsetmek istiyorum. İnsanların sudan bahanelerle birbirine çatmaya çalıştığı ufak bir olayda bıçakların silahların çekildiği güzelim ülkemde özellikle bu haftalarda hoşgörüye tevazua çokta ihtiyacımız olduğu düşüncesindeyim.

Öncelikle Mevlana ileHacı Bektaşi Veli arasında geçen hikâyeden bahsetmek istiyorum.Çok hoşuma giden bir yazıdır sizlerle paylaşmak istedim.

Bir adam kötü yoldan para kazanıp bununla kendisine bir inek alır. Neden sonra yaptıklarından pişman olur ve hiç olmazsa iyi Bir şey yapmış olmak için bunu Hacı Bektaşi Veli’nin dergâhına kurban olarak bağışlamak ister. O zamanlar dergâhlar aynı zamanda aşevi işlevi görüyordu. Durumu Hacı Bektaşi Veli’ye anlatır ve Hacı Bektaşi Veli;

-”Helal değildir” diye bu kurbanı geri çevirir.

Bunun üzerine adam Mevlevi dergâhına gider ve aynı durumu Mevlana’ya anlatır. Mevlana ise bu hediyeyi kabul eder. Adam aynı şeyi Hacı Bektaşi Veli’ye de anlattığını ama onun kabul etmemiş olduğunu söyler ve Mevlana’ya bunun sebebini sorar.

Mevlana şöyle der;

-”Biz bir karga isek Hacı Bektaşi Veli bir şahin gibidir. Öyle her leşe konmaz. O yüzden senin bu hediyeni biz kabul ederiz ama o kabul etmeyebilir.”

Adam üşenmez kalkar Hacı Bektaşi dergâhına gider ve Hacı Bektaşi Veli’ye Mevlana’nın kurbanı kabul ettiğini söyleyip bunun sebebini birde Hacı Bektaşi Veli’ye sorar.

Hacı Bektaşi Veli’de şöyle der;

-”Bizim gönlümüz bir su birikintisi ise Mevlana’nın gönlü okyanus gibidir. Bu yüzden, bir damlayla bizim gönlümüz kirlenebilir ama onun engin gönlü kirlenmez. Bu sebepten dolayı o senin hediyeni kabul etmiştir.

Son olarak tevazuuyla ilgili sevdiğim güzel birkaç söz…

*Tevazu her iyiliğin anahtarıdır

* Tevazu karşılaştığı her insanı kendinden aşağı bilmemektir.

*Hep ben diyen baş olmayı seven iflah olmaz. Kendinden daha kötü birinin bulunduğunu sanan gururludur.

* Her insan kıskanılır. Kıskanılmayan insana ait tek özellik tevazudur.

* Tevazu göstermek de gururdandır. Çünkü kendinde bir varlık hisseden tevazu göstermeye çalışır. Hâlbuki mütevazı kimse kendinde bir varlık görmez ki tevazu göstersin. Alçak gönüllü olan kazanır. Gururlu olan kaybeder.

* Tanıdık dost akraba ziyaret etmemek gurur, fakirleri ziyaret tevazu alametidir. Doğru sözü kabul etmeyip münakaşa etmek kusurunu bildirenlere teşekkür etmemek gurur ve kibirdendir. Gururlu ve Kibirli olan iyi insan olamaz.

* Gurur her iyiliğe engeldir tevazu her iyiliğin anahtarıdır.

Kusuru başkasında arayan sevimsizleşir, etrafında insan kalmaz dost edinemez. Herkesi haklı kendisini haksız bulmadıkça kendi kusur ve noksanlarını bırakıp başkasının kusuru ile meşgul oldukça manevi bakımdan zerre kadar ilerlemek mümkün değildir.

* Toprak ol toprak, gül bitsin sende, Ancak topraktır kavuşan güle…

Fatih EKİNCİ / Eğitim Uzmanı – Yazarın Diğer Yazıları

www.egitimedair.net / Eğitime dair ne varsa….


Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 6 Mayıs 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın