Ailede Değerler Eğitimi

Ailede Değerler Eğitimi

“Nasıl bir insan yetiştirmek istiyoruz?”

 Her anne babanın ara ara kendine sorması gereken bir sorudur. İyi okulları bitirmiş basarîli bir insan mı?   Sorumluluk sahibi bir insan mı?   Özgüvenli, kendini iyi ifade eden bir insan mı?   Vatana millete hayırlı bir insan mı?    Yoksa mutlu bir insan olsun yeter mi? 

  Bu listeyi istediğimiz kadar uzatabiliriz. Herkese göre farklılıklar gösterebilir.   İste bu liste ile anne baba olarak hayatta önem verdiğimiz değerler ve çocuğumuzda olmasını istediğimiz değerler ortaya çıkmaktadır.                                              

Anne babalar olarak sormamız gereken ikinci soru “Peki içinde bulunduğumuz ortam ve çevre istediğimiz değerlere sahip çocukları yetiştirmek için uygun mu?” Her şeyi çocuklarımız adına düşünüp yaparken sorumluluk sahibi olabilecekler mi? Bu kadar şiddeti televizyonlarda seyrederken barışçıl olabilecekler mi?

Aşırı koruma ve müdahaleci davranırken özgüvenleri gelişecek mi? Biz simdi onlar mutlu olsun, üzülmesinler diye uğraşırken, onlar mücadele etmeden mutlu olabilecekler mi? …

 Degerler davranislarimiza yön veren standartlardir. Hayatimizin her yerinde her zaman zihnimizdeki çesitli degerlerle harekete geçeriz. Bu nedenle degerler, tutum ve davranislarimizla yakindan iliskilidir, onlara yön verir. Sevgi, saygi, mutluluk, dogru davranis, insanlik onuru, dürüstlük, siddetten kaçinma, hosgörü vb. gibi temel insani degerler insanin en iyi tarafini ortaya çikarmayi amaçlamaktadir. Kisacasi; degerler sosyal yasamimizi düzenler, kolaylastirir. Ancak içinde yasadigimiz dünyada bazi degerler çok hizli degismektedir. Degisim kaçinilmazdir, ancak hizli degisim bireylerin uyum saglamasini zorlastirabilir. Bu hizli degisim artik kusaklar arasinda degil, aile içinde bile çatismalara yol açmaktadir. Artik insanlarin sosyal çevresinde sadece aile degil, televizyon, bilgisayar oyunlari, sinema, dergi, internet,   oyuncaklar ve reklamlar araciliyla bütün dünya çocuklarimizin sosyal çevresi olmustur. Aile ve okul tarafindan verilen degerlerle televizyon ve dis dünyanin verdigi degerler çogu zaman farklilik göstermektedir. Bu noktada anne babalarin isleri daha da zorlasmaktadir. Hizli ve bas döndürücü sekilde degisim içinde olan degerler, bunlarla bas etmek zorunda kalan ve deger karmasasi yasayan çocuklar için deger aktarimi çok daha önemli bir hale gelmistir.               

Değerler nasıl öğrenilir?

Değerlerin öğrenilmesi sosyal bir öğrenmedir. Çocuğun gördüğü ilk sosyal kurum aile olduğu için çocugun deger sisteminin olusmasinda aile önemli bir yere sahiptir. Ailede değerler model alma ve anne babayı taklit etme seklinde oluşmaya baslar. Çocukların davranış ve tutumlarinin sonucunda çevrelerinden gördükleri tepki ve yorumlarla gelisir. Geçmiste degerlerin çogu aile içinde yasanti ile aktarilirken, artik sadece yaşantı yeterli olmamakta anne babaların bu konuda bilinçli çaba sarf etmeleri gerekmektedir.

Değerleri kazandırmada etkili olmak için:

Anne babalık amaçlarınızı belirleyebilirsiniz. Ailenizde sizin için önemli olan değerler neler? Çocuğunuzun hangi değerleri benimsemesini istersiniz? Sizin için önemli olan davranışlar ve ilkeleri belirleyebilirsiniz. Bunları düşünüp, yazabilirsiniz.

Belirlediğiniz değerleri çocuğunuzun kazanması yönünde neler yaptığınızı düşünebilirsiniz.

Ailenizin degerleri ve önceliklerini çocuklarinizin yaninda siklikla konusabilirsiniz. Istediginiz davranislari açiklayarak net anlamalarini saglayabilirsiniz.

Çocuklarinizda   görmek istediginiz davranislari, degerleri ve inançlari öncelikli olarak sizler model olabilirsiniz.

Çocugunuzla seyrettigi çizgi film, reklam veya oynadigi bilgisayar oyunlari hakkinda konusabilirsiniz. Çocuğunuzun bunlarda ne anladigi ve gerçek dünya hakkinda konusabilirsiniz.

Çocuklarinizi dinleyerek ve söylediklerini anlamaya çalisarak onlara ne kadar önem verdiginizi gösterebilirsiniz.

Çocuk kitaplari okuyabilir, çocuk filmleri izleyebilirsiniz. Çocuklarin oyun ve oyuncaklariyla oynayarak onlari daha fazla anlama ve paylasimda bulunma firsati bulabilirsiniz.

Yanlis davranislarina daha az tepkisel davranabilir, çözümler bulma üzerine yogunlasabilirsiniz.

Çocuklarınızın olumlu davranışlarını yüreklendirebilirsiniz.

Çocuğun olgunluk seviyesi ve yasına uygun kararları alması yönünde fırsatlar verebilir, böylece kişisel kontrolün gelişmesini sağlayabilirsiniz.

Televizyondan ve bilgisayardan uzak faaliyetlerle zaman geçirmeleri için yönlendirebilir ve gelişimsel oyunlar oynaması konusunda destekleyebilirsiniz.

Psikolog Ahmet S. KILISLI

Milli ve manevi değerler

Türkiye'nin Tarihi Ve Kültürel Değerleri

Aile İçinde Ölçü

Ailelerde Tek Çocuk Sorunu

Ailenin Temel Gereksinimleri

Türk Aile Yapısı işte böyle bir şey!

www.egitimedair.net / Eğitime dair ne varsa....

Copyright 2015 Eğitime Dair - Ailede Değerler Eğitimi. İçerik hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır.
Egitime Dair Ne varsa... by Guncel Egitim haberleri