Veda Haccı

Veda Haccı
Hz. Peygamber (s.a.s), hicretin 10. yılında, Medine’deki Müslümanlara hac için hazırlanmalarını emretti. Medine dışındaki Müslümanlara da hac için gidileceği ilan edildi. Pek çok insan Medine’de toplandı. Hac için yola çıkanların sayısı 124.000 kişi civarındaydı. Yolda katılanlarla bu sayı daha da arttı. Hz.Peygamberin (s.a.s) önünde, arkasında, sağında, solunda göz alabildiği kadar uzaklara uzanan binitli ve yaya insanların akıp gittiği görülüyordu.

Hz.Peygamber (s.a.s), sabah ile öğle vakti arası Mekke’ye girdi. Kabe’yi ziyaret etti ve Hac ibadetini yerine getirdi. Müslümanlar da Onu izliyor ve Hac ibadetini ondan öğreniyorlardı. Arafat’a çıkıldığında, Hz.Peygamber (s.a.s) toplanan Müslümanlara hitap etti. Veda hutbesi diye bilinen bu ünlü hitap, Hz.Peygamberin (s.a.s) dünyadan ayrılmadan önceki Müslümanlara vasiyeti niteliğindedir.
Hamd Allah’a mahsustur. O’na hamd eder, O’ndan bağışlanma dileriz. 
Nefislerimizin şerrinden ve günahlarımızdan Allah’a sığınırız.
Onun doğru yola ilettiğini saptıracak, saptırdığını da doğru yola iletecek yoktur.
Şehadet ederim ki, Allah’tan başka tanrı yoktur. Birdir, eşi ve ortağı yoktur.
Ve yine şehadet ederim ki, Muhammed Onun kulu ve peygamberidir.
Ey Allah’ın kulları! Size Allah’tan sakınmanızı tavsiye ve Ona itaati teşvik ederim. 
Ey insanlar! Sözlerimi iyi dinleyin! Bilmiyorum, belki de şu durduğum yerde, bu yılımdan sonra bir daha buluşamayacağım. Sözlerimi iyice dinleyip ezberleyen kişiye Allah rahmet etsin. Belki, anlayan kendisinden daha anlayışlı olana iletir.
O sırada Şenue kabilesinin adamlarına benzeyen uzunca boylu bir adam ayağa kalkarak,
- Ey Allah’ın peygamberi! O halde biz ne yapalım?
Rabbinize kulluk edin. Beş vakit namazınızı kılın, Ramazan ayında orucunuzu tutun. Kabe’yi Hac edin. Zekatlarınızı gönül hoşluğu ile verin. Yüce Rabbinizin cennetine girersiniz. 
Ey insanlar! Bu gün hangi gündür?
- Allah ve Resulü daha iyi bilir!
Bu ay, hangi aydır?
- Allah ve Resulü daha iyi bilir!
Bu yer, hangi yerdir?
- Allah ve Resulü daha iyi bilir!
Gününüz haram ve dokunulmaz bir gündür. Ayınız, haram ve dokunulmaz bir aydır. Bulunduğunuz yer, haram ve dokunulmaz bir yerdir. 
Ey insanlar! İşte kanlarınız ve mallarınız da, yüce Rabbinize kavuşuncaya kadar, bu gününüz, bu ayınız ve bulunduğunuz bu yer gibi, birbiriniz için haram ve dokunulmazdır. 
Haberiniz olsun ki, ben önceden gidip Havuz başında sizi bekleyeceğim. Sakın günahlarla yüzümü kara çıkarmayın!
Muhakkak, sizler Rabbinize kavuşacak ve işlediklerinizden sorguya çekileceksiniz!
Tebliğ ettim mi?
Sonra elini yukarıya kaldırdı:
Ey Allah’ım, şahid ol!
...
Kimin yanında emanet varsa, sahibine teslim etsin!
İyi biliniz ki, cahiliyet devrine ait herşey ayaklarımız altındadır. Cahiliyet devrinin bütün kan davaları da kaldırılmıştır...
Cahiliyet devrinde olan bütün faizler de kaldırılmıştır... Fakat ana paranız sizin hakkınızdır.
Şimdi ey insanlar! Şeytan muhakkak ki, şu topraklarda kendisine tapılacağından tamamen ümidini kesmiştir. Fakat, ufak tefek işlerinizde ona itaat edecek olursanız, bu da onun hoşuna gidecektir. Dininiz üzerinde ondan sakının.
...
Ey insanlar! Kadınlar hakkında Allah’tan korkunuz! Çünkü siz onları ancak Allah’ın emaneti olarak aldınız... Şüphesiz sizin kadınlar üzerinde haklarınız vardır, onların da sizin üzerinizde hakları vardır... Kadınlar hakkında hayırlı olmanızı tavsiye ederim.
... 
Müslüman Müslümanın kardeşidir. Kişiye kardeşinin malı, kendisi gönlünden vermiş olmadıkça helal olmaz. Kendinize zulüm ve yazık etmeyin!
Allah aşkına söyleyin! Tebliğ ettim mi?
- Allah için evet, tebliğ ettin.
- Ey Allah’ım şahid ol!
Sakın benden sonra, İslam öncesi halinize dönüp birbirinizin boynunu vurmayın! Rabbiniz bir, babanız birdir. Hepiniz Adem’in soyundansınız. Adem de topraktandır. Allah katında en şerefli olanınız, Allah’ın emirlerini en çok yerine getiren ve yasaklarından kaçınanınızdır. Arap’ın Arap olmayana üstünlüğü ancak takva iledir.
...
Kölelerinize karşı iyi davranın! Onlara kendi yediklerinizden yedirin, kendi giydiklerinizden giydirin!...
Ey insanlar! Başınıza amir olarak bir köle de tayin edise, Allah’ın kitabı ile idare ettiği zaman onu dinleyin ve itaat edin!
Size Ben sorulacağım. Hakkımda ne söyleyeceksiniz?
- “Allah tarafından getirdiklerini bize bildirdin. Peygamberlik vazifeni yerine getirdin” diye şahitlikte bulunacağız!

Bunun üzerine Hz.Peygamber (s.a.s), şehadet parmağını semaya kaldırıp halkı işaret ederek üç kere,
- Allah’ım şahit ol!
buyurarak hitabını sona erdirdi.

Namazı kıldıktan sonra güneş batıncaya kadar Arafat’ta bekledi. Sonra ellerini kaldırarak dua etti. Maide suresinin 3. ayeti de burada indirildi:
Ölü hayvan (leş), (çıkmış) kan, domuz eti, Allah'tan başkası adına boğazlanan; henüz canı çıkmadan yetişilip (şartlarına uygun tarzda) kesilenler dışındaki boğulmuş, (taş veya sopa vb. ile) vurulup öldürülmüş, yukarıdan yuvarlanıp ölmüş, (başka bir hayvan tarafından) boynuzlanma neticesinde (ölmüş) ve yırtıcı hayvanlarca parçalanmış; bir de dikili (putlaştırılmış) taşlar için boğazlanmış (hayvanların etlerini yemeniz) ve fal oklarıyla kısmet (şans) aramanız size haram kılındı. İşte bunları yapmak, (Allah'a) itaatsizliktir. Bugün küfre sapanlar/inkârcılar dîniniz(i ortadan kaldırıp sizi kendilerine çevirmek)ten ümidi kestiler, artık onlardan korkmayın, benden korkun! Bugün dîninizi (hükümleriyle) kemâle erdirdim, size nîmetimi tamamladım, sizin için din olarak (hayat tarzı olan) İslam'ı beğenip seçtim. (İşte dindeki bu yasaklara uymakla beraber) kim açlıktan çaresiz kalırsa, günaha meyletmeksizin/istek duymaksızın (bu sayılan haram etlerden yiyebilir). Çünkü Allah, çok bağışlayıcı ve çok merhamet edicidir.

Bu âyet Vedâ Haccı arefesinde Arafat'ta nâzil olmuştur. Son inen ahkâm âyetidir. Böylece hayat nizâmını sağlamak ve âhiret saadetini kazanmak için gönderilen İslâm dîni tamamlanmıştır. Artık bundan sonra Allah ve Rasûlü'nün emir ve hükümlerine aykırı olarak ortaya atılan her şey bid'attir, reddedilmiştir. Peygamberimiz (s.a.v.)'in "Siz dünya işlerini daha iyi bilirsiniz" hadîsi ise bağ, bahçe, ziraat, sanat, teknik ve benzeri konulardaki ihtisas hakkında olup bu yasaklamanın kapsamı dışındadır. Hayat tarzı olarak İslam dinini beğenmeyenlerin imanından söz edilemez.

Müslümanların son kez Kabe’yi tavaf etmelerinin ardından, Medine’ye doğru dönüş yoluna koyuldular.

Hz.Peygamber (s.a.s), ilk konak yerinde öğle namazını kıldırdıktan sonra ayağa kalktı. Allah’a hamd ettikten sonra, Müslümanlara hitapta bulundu. O gün, kıyamete kadar olup bitecek şeylerin hiç birini bırakmaksızın hepsini haber verdi. Sonra da,
- Ey insanlar! Haberiniz olsun ki, ben de ancak bir insanım. Çok sürmez, Rabbimin elçisi bana gelecek, ben de onun davetine icabet edeceğim. Size iki ağır emanet bırakıyorum. Onlardan birincisi, yüce Allah’ın kitabıdır ki, onun içinde hidayet ve nur vardır. Onu tutun ve ona sımsıkı sarılın. İkincisi de Ehl-i Beytim’dir.
buyurdu.

Medine’ye ulaştıklarında önce mescide uğradı ve iki rekat namaz kıldı. Sonra da evine girdi.

www.egitimedair.net / Eğitime dair ne varsa...

Copyright 2015 Eğitime Dair - Veda Haccı. İçerik hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır.
Egitime Dair Ne varsa... by Guncel Egitim haberleri