İşte her derde deva olan narın faydaları

yorumsuz
928
İşte her derde deva olan narın faydaları

İşte her derde deva olan narın faydaları
Her derde deva olan narın faydaları saymakla bitmiyor! İçeriği ile bağışıklık sisteminden, kalp damar sağlığına kadar birçok soruna iyi gelen nar üretimi de her geçen yıl artıyor. Peki narın faydaları neler? Nar nasıl tüketilmeli? İşin uzmanı yanıtladı

Profesör Doktor Funda Elmacıoğlu: Nar, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde çok faydalı. Polifenoller, taninler, flovanoidler, antosiyaninler ve vitaminler aracılığıyla şeker ve kolestrolü de dengeliyor.

Bir süredir İstanbul Bilim Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü başkanlığını sürdürmekte olan Doktor Funda Elmacıoğlu yaptığı açıklamada, muhtevasındaki proteinler nedeniyle adeta doğal antibiyotik ve ilaç mahiyeti taşıyan narın tüm sofralarda mutlaka yer alması gerektiğini vurguladı.

Vitamin yönünden oldukça zengin olan narın herkes tarafından tüketilmesi gereken bir meyve olduğuna dikkat çeken Elmacıoğlu, narın başta kanser olmakla beraber mide, damar, kalp ve daha pek çok sağlık sorununun çaresi olduğunu söyledi.

Nar kabuğunun da bir hayli yararlı olduğunu fakat bunun pek bilinmediğinden dolayı kabuklarının ekseriyetle atık kutusuna atıldığını ifade eden Elmacıoğlu, ”Nar, leziz bir meyve olmasının yanı sıra aynı zamanda besin değerleri açısından da bir hayli faydalı. Demir minareli, potasyum ve C vitamini bakımından çok zengin bir gıda olan nar, B2, B1 vitaminlerinden dolayı fosfor ve kalsiyum minerallerini de barındırır.” dedi.

Elmacıoğlu’na göre narın diğer faydaları ise şöyle:

Cilt sağlığına faydalıdır.

Damarları açar ve damar sertliğini önler.

Tansiyonu düşürür ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Enerji vererek yorgunluğun azalmasına sebep olur; harareti bitirir.

Şeker hastaları için çok faydalıdır. Zira şeker ve kan dengesini yapmakta vücuda yardımcı olur.


Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 17 Kasım 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın