Kısaca Yüksek Lisans Nedir? Başvuru Şartları Nelerdir?

yorumsuz
1.165
Kısaca Yüksek Lisans Nedir? Başvuru Şartları Nelerdir?

Kısaca Yüksek Lisans Nedir? Başvuru Şartları Nelerdir?
Yüksek lisans, lisans eğitiminden bir sonraki evre olarak bilinen ve akademisyen olmak için herkesin tamamlaması gereken bir eğitim seviyesidir. Bu kapsamda lisans mezunu olduktan ve diplomanıza sahip olduktan sonra lisans bölümünüzle ilintili olma şartı koşulmadan istediğiniz bölüm üzerinde uzman olmanızı sağlamaktadır. Yüksek lisans şartları üniversiteden üniversiteye değişiklik göstermektedir. Her üniversite istenilen sınav barajları ve mülakatları konusunda farklı bir yönteme ya da koşullara sahip olabilmektedir. Bunları istediğiniz bölümü veren üniversitelerin enstitüleri üzerinden takip edebilirsiniz.

Yüksek Lisans Başvuruları Nasıl Olur?
Yüksek lisans için her üniversitenin/ enstitünün belirlemiş olduğu koşullar bulunmaktadır. Bu koşulları sitelerinden takip edebilirsiniz. Başvurular her sene 2 kez olmaktadır. Bu da değişkenlik göstermekle beraber ana öğrenci alımları yıl sonu, bahar döneminde olurken, ara alımlar ise aralık- şubat dönemi içerisinde olmaktadır. Bazı üniversiteler ara alım yapmamaktadır. Yüksek lisans nasıl yapılır konusunda bahsedilmesi gereken bir konu da, yüksek lisans tezli ve tezsiz olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Ve ikisi arasında birkaç fark bulunmaktadır. Öncelikle tezli yüksek lisansta tez yazma mecburiyeti bulunmaktadır, tezsiz de ise bu zorunluluk olmamakla beraber yerine proje şartı olmaktadır. Tezli yüksek lisans örgün öğretim gibi ücretsizken, tezsizi ise belirli bir harç ücreti bulunmaktadır. Son olarak tezsiz yüksek lisans eğitiminden sonra doktora yapma şansınız yoktur.

Yüksek Lisans Şartları Nelerdir?
Yüksek lisans bahsettiğimiz üzere okullara göre farklılık gösteren koşullara sahiptir. Aranan ilk şartlar ALES ve YDS’den gerekli baraj puanları almanız gerekliliğidir. Ayrıca bu iki sınavdan aldığınız puan taban puana ne kadar yakında alım listesinde üst sırada olmanız da o kadar kolay olacaktır. Genellikle her iki sınavda da 50 puan şartı bulunmaktadır. Bazen 60 ya da 70 şartı da koşulmaktadır. Kimi üniversitelerde YDS şartı aranmamaktadır, ya da eğitim sürecinde bu puanı telafi etmeniz beklenmektedir. Yüksek lisans kaç yıl olduğu konusunda da eğer tezli yüksek lisans ise 2 yıl, 4 öğretim döneminden oluşmaktadır. Tezsiz yüksek lisans ise genel olarak 3 dönemden oluşmaktadır. Bahsettiğimiz ALES ve YDS şartı ise tezsiz yüksek lisanslarda çoğunlukla aranmamaktadır. Bunun yanı sıra yüksek lisans alımlarında, lisans diploma notunuz ve yazılı/ sözlü mülakatlarda aldığınız puan da etkilidir.

Ayrıca yüksek lisans kayıtları sırasında istenen belgeler şunlardır:

ALES Sonuç Belgesi
Lisans Diploması
Tavsiye Mektubu (Referans Mektubu)
Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
Askerlik Durum Belgesi (Yapmış olmak ya da tecilli olmak)
Transkript
Özgeçmiş
Fotoğraf
YDS Sonuç Belgesi

Yüksek Lisans Çeşitleri Nelerdir?
Tezli Yüksek Lisans: Tezli yüksek lisans programının amacı, öğrencinin bilimsel araştırma yaparak bilgilere erişme, bilgiyi değerlendirme ve yorumlama yeteneğini kazanmasını sağlamaktır.

Tezsiz Yüksek Lisans: Tezsiz yüksek lisans programının amacı, öğrenciye mesleki konuda derin bilgi kazandırmak ve mevcut bilginin uygulamada nasıl kullanılacağını göstermektir. Tezsiz yüksek lisans programı İkinci Lisansüstü Öğretim’de de yürütülebilir. Bu program toplam otuz krediden az olmamak koşuluyla en az on adet ders ile dönem projesi dersinden oluşur. Dönem projesi dersi kredisiz olup başarılı veya başarısız olarak değerlendirilir. Öğrenci, dönem projesinin alındığı yarıyılda dönem projesine kayıt yaptırmak ve yarıyıl sonunda yazılı bir rapor vermek zorundadır. İlgili senato tarafından belirlenen esaslara bağlı olarak tezsiz yüksek lisans programının sonunda yeterlik sınavı uygulanabilir.

www.egitimedair.net / Eğitime dair ne varsa….


Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 13 Mayıs 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın