Meyveyi Yemekten Önce mi Sonra mı Tüketmeliyiz?

yorumsuz
811
Meyveyi Yemekten Önce mi Sonra mı Tüketmeliyiz?

Meyveyi Yemekten Önce mi Sonra mı Tüketmeliyiz?
Vücutta enerji olarak harcanmadığında meyvenin içeriğindeki şeker yağ olarak depolanıyor. Bu nedenle sağlıklı diye sınırsızca meyve tüketmek fazla kilo almaya neden olabiliyor. Kontrollü tüketim için, kadınların günde 2 porsiyon, erkeklerin ise 3 porsiyon meyve tüketmesi idealdir. Bir küçük elma, ortaya boy portakal, yarım muz, 12 adet kiraz ve bir büyük boy mandalina bir porsiyon meyveye karşılık geliyor. Her kişinin enerji ihtiyacı boy, kilo, yaş, cinsiyet gibi çeşitli faktörlere göre değişiklik gösterir. Bu doğrultuda meyve tüketiminin kişinin enerji ihtiyacına göre artırılabilir.
Tüm mevsim meyvelerini tüketirken porsiyonlara ve miktarına dikkat etmek gerekiyor. Yemeklerden hemen önce veya hemen sonra meyve tüketmek ise kilo kontrolünü negatif yönde etkiliyor.

MEYVE SUYUNU TERCİH ETMEYİN
Meyvelerin lifli yapıları bağırsak sağlığının korunmasına da yardımcı oluyor. Bu sayede, kabızlık başta olmak üzere sindirim sistemindeki birçok rahatsızlığın önüne geçilmesi sağlanabiliyor. Ayrıca kilo kontrolüne de yardımcı olmasıyla hem metabolizmanın düzenli çalışmasına katkıda bulunuyor, hem de kolon kanserine yakalanma riskini azaltabiliyor. Bunun yanında meyve suyu yerine meyvenin kendisini yemek sağlık açısından önemli… Çünkü bir bardak meyve suyunu elde edebilmek için 3 porsiyon meyve kullanılıyor ki bu da porsiyon miktarının artmasına neden oluyor. Bunun yanı sıra yararlı olan posalı kısmı da çöpe atılmış oluyor.

KAHVALTIDA TÜKETİLEBİLİR Mİ?
Meyveleri tüketmek için en uygun zaman ara öğünlerdir. Yemeklerden hemen önce veya hemen sonra meyve tüketmek kilo aldırır. Özellikle çalışan kişilerin tercih ettiği kahvaltıda meyve tüketimi sağlıklı bir seçenektir. 3-4 yemek kaşığı yulaf, 1 porsiyon taze meyve, 1 bardak süt ile yapılan bir kahvaltı ülkemizde de sıklıkla tüketilmeye başlanan bir kahvaltıdır. Ancak klasik Türk kahvaltılarına meyve eklenmek isteniyorsa, meyvenin sağlayacağı enerji de düşünülerek ekmek tüketiminin kısıtlanması gerekiyor. Porsiyon kontrollü meyve tüketiminin kalp sağlığını korumada da önemli görevleri var.
Ayrıca meyveler sıvı ihtiyacımızı da karşılar.


Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 2 Mayıs 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın