Öğretmen Olmak

yorumsuz
709
Öğretmen Olmak

Öğretmen Olmak

Bir öğretmen, ancak kendisini ifade ettiği ve güçlerini kullandığı ölçüde kendisi olacağına inanıyorum. Bu durum da gerçek aktivite ile elde edilir. Başka bir ifadeyle gerçek aktivite öğretmenin güçlerini ortaya çıkarıp kullanmasıdır.

En başta örgüt olarak okulun etkililiği bir ölçüde öğretmenin kendisi olmasına bağlıdır. Bu nedenle okul yönetimi öğretmenin kendisini ifade edecek bir örgüt kültürü ve iklimi yaratmak zorundadır.

Okul kültürü ve iklimi, öğretmenlerin beklentilerinin karşılanması, ilgi ve yeteneklerini açığa çıkaracak bir niteliğe sahip olmasını güvence altına almak zorundadır.

Diğer taraftan, öğretmenin kendisi olması büyük ölçüde okul yönetiminin sağlayacağı “özgür” lük ile yakından ilişkilidir. Bu durumu sağlayacak koşul ise okul yöneticilerinin demokratik tutuma sahip olmasıdır. Böylece, öğretmenler gizil güçlerini ortaya çıkaracak ve öz saygı ve özgüvenleri daha da artmış olacaktır.

Yine, okul yöneticisinin sağlayacağı okul kültürü ile öğretme ve öğrenme sürecinin önemi konusunda öğretmenin yaşamına anlam kazandırabilir. Bu durumun da okulun etkililiği için de kaçınılmaz sonucu bulunmaktadır.

Hasan Güneş / Emekli Akademisyen / hgunes0202@gmail.com
Yazarın Diğer Yazıları

www.egitimedair.net / Eğitime dair ne varsa…


Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 9 Nisan 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın