Öğretmenlik Statüsü

yorumsuz
256
Öğretmenlik Statüsü

Öğretmenlik Statüsü

Öğretmenlik statüsü öğretmenlere farklı roller yüklemektedir. Kuşkusuz, öğretmenin farklı rolleri olmasına rağmen; bunlar içinde çevre lideri olma gibi öğenin önemi tartışılamaz.

Öğretmen, çevre lideri olarak halkın aydınlanmasına katkıda bulunan kişi demektir. Tabii ki kalkınma sadece ekonomik anlamda ele alınmıyor. Kalkınmışlık, siyasi ve toplumsal açıdan da ele alınabilir. Bu nedenle, öğretmenin katkısı öğrencileri yetiştirmekle sınırlı değil.

Öğretmenin en başta siyasal gelişmeyle ilgili olarak yapması gereken ülkenin sorunları karşısında toplumsal duyarlılığı artırmak yönünde çaba göstermektir.

Devletin ideolojisinde demokrasi ve demokratik değerler önem taşıyor. Gerçekten demokratik değerlere ve ideallere sahip çıkıyor mu? Ancak, bazı öğretmenlerin sahip çıkmadığı bilinen bir gerçektir.

Yine, toplumsal sorunlara karşı duyarlılığı artırmak, öğretmenin çevresel liderlik davranışlarına bağlıdır. Ancak sorunlarımız gösteriyor ki bu konuda tam olarak başarı gösteremedik.

Siyasi, ekonomik ve toplumsal sorunlar olabildiğince artmış durumda. Ancak, toplumsal duyarlılık artmış durumda değil.

Sonucu bağlarken, toplumsal sorunları artırmada elbette öğretmenler başlı başına rol oynuyor. Ancak öğretmenler sorunları bu önemli rolün yerine getirilmesine engel oluyor. Bu sorunların çözümünde de MEB başlı başına rol oynamalıdır.

Hasan Güneş / Emekli Akademisyen / hgunes0202@gmail.com
Yazarın Diğer Yazıları


Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 10 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın