Yeni Doğan Dönemi

yorumsuz
1.104
Yeni Doğan Dönemi

Yeni Doğan Dönemi

Yeni doğan dönemi hem anneler için hem de bebekleri için ilklerin yaşandığı dönemdir.

Normal bir gebelik 38-42(40 haf) haftalar arasında, normal genital yolla gerçekleşen, ilk yarım saat içinde palasentanın ayrıldığı ve en fazla 500mlt kanamayla sonuçlanan bir olgudur.

Bebek doğar doğmaz, ilk muayenesi yapıldıktan sonra annesinin şefkatlı kollarına bırakılmalıdır. Bu olay uzun bir bekleyişten sonra iki sevgilinin kavuşması gibidir. Çocuk mümkünse annesinin göğsüne yaslatılmalıdır. Bu olay sayesinde, annenin sancıları hafifleyecek ve anne rahminin küçülmesi kolaylaşacaktır. Bu sayede aşırı kanama engellenecek ve eşinin (plasenta) daha kolay ayrılmasına yardımcı olacaktır.

Özellikle ilk doğumların bir sağlık kurumunda gerçekleştirilmesi sağlanmalıdır.

Bebek ilk doğduğunda mutlaka uyluktan kvit yapılmalı ve hepatit b aşısı yapılmalıdır.

Doğumun ilk saatinden itibaren bebek emzirilmeye çalışılmalıdır. Eğer bebek memeyi almakta zorlanırsa yardımcı olunmalı ve anne memesinin ovularak başının çıkarılması sağlanmalıdır. Bilinçli kişiler tarafından annenin memesi sağılarak süt çıkarılarak kaşıkla da olsa bebeğe verilmelidir.

Kesinlikle ilk günlerde gelen, sarı koyu kıvamlı süt(kolostrum, ağız) çocuğa verilmelidir. Bir damlası bile boşa harcanmamalıdır. Zira antibiyotik etkisi olup, hazmı kolaylaştırır ve barsak florasını düzenler.

Yeni doğan bebek; ilk 24 saatte kakasını yapmalıdır. İlk kakası koyu yapışkansı, koyu yeşil siyaha çalan bir görünümdedir. Bezine yapışır çıkarılmakta zorlanılır. Mekonyum olarak adlandırılır.

Bebek ilk 48 saat içinde idrarını yapmalıdır.

Bebek doğduktan sonra sık sık beslenmelidir. Her ağladığında değil gerekirse topuğuna fiske atıp 2-3 saatte bir emzirilmelidir. Annelerin en çok yanıldıkları bir hususta < doktor bey bebeğimi sık sık emzirdim ancak bütün gün uyuyor. Sevgili anne ne yapmasını bekliyorsun tabi ki uyuyacak. Sohbet edecek hali yok ya zaten uzun bir yoldan gelmiş. Zavallı yorgundur.>. Bebekler ilk günlerde yaklaşık 20 saat uyurlar.

Dikkat edilmesi gereken ikinci hususta< doktor bey bebeğim ilk saatlerde çok iyi emiyordu ancak son saatlerde emmez oldu. Uyuyor. Alarm!!!!!! Annesi göğsünden süt geldiğine emin misiniz. Sevgili annenin memesinden yeterli süt gelmediği için çocuk ilk saatlerde çok uğraşmış ve yorulmuştur. Hemen bebeğin kan şekerine bakıldığında düşük olduğu görülür.>. Ne yapalım; elimizde mama varsa verelim- 30mlt suya 1 ölçek mama olacak şekilde-. Yada % 10 luk şekerli su, yaklaşık 30 mlt olacak şekilde verilmelidir. İki üç saatte bir tekrarlanmalıdır. Bu çocuğun toparlamasına imkân sağlar. Şikâyet devam ederse vakit kaybetmeden en yakın sağlık kurumuna başvurulmalıdır. Sağlıcakla kalınız.

Yeni doğan dönemi: bebeklerdeki hayata tutunmanın en önemli dönemidir. Doğumdan sonraki ilk 30 günlük süreyi kapsar. Çok dikkatli takip edilmek zorunluluğu vardır. Bebeğin davranışlarının doğru anlaşılması ve hastalıklarla ilgili gizli işaretlere değineceğim.

Bebek ilk günlerde 20 saate yakın uyur, emdiği, kakasını yaptığı ve idrarını yaptığı sürece bir sıkıntı yoktur. Bebek doğduktan sonra 3. Gün doktor tarafından muayene edilmeli; beslenmesi, kilosu, ölçüleri ve sarılık yönünden değerlendirilmelidir. Bebeklerde sağlık bakanlığı tarafından iki tarama testide sağlık ocaklarında alınmaktadır. Bunlar fenilketonüri ve hipotiroididir. Çocuğun topuğundan (gutri kağıdına) kan alınarak Ankara’ya gönderilir bir problem çıkarsa ailelere telefonla geri bildirim yapılır.

Emmede bozulma: en önemli sağlık sorunudur. Hemen doktora başvurmalıdır.

Morarma: özellikle dudaklarında fark edilir. Eğer bebeğiniz emme esnasında veya ağlarken morarıyorsa bir kalp hastalığının işaretidir doktorunuza başvurunuz.

Apne( solunumun 20 saniyeden fazla durması): ciddi bir sağlık sorunu var demektir. Acil doktora başvurunuz. Altta bir enfeksiyon, metabolik bir hastalık veya havalenin habercisi olabilir!!!!!!!!!!!!!.

Huzursuzluk ve sürekli ağlama: iyi beslenemediğinin, bağırsaklarıyla ilgili bir problemin ya da enfeksiyonun habercisi olabilir.

İdrar yapamama: 48 saat geçmesine rağmen idrarını yapamıyorsa altta böbrek ve idrar yollarıyla ilgili bir problem var demektir. Acil doktor görmeli. Bebek altını açtığınızda fışkırtarak idrarını yaptığını görmelisiniz. Eğer erkek çocuk ve idrarını sızıntı şeklinde yapıyorsa mesanesinin altında darlık veya doğumsal bir kapak olabilir. Acil değerlendirilmelidir.

Bebek ilk 24 ssat içinde mekonyum olarak adlandırılan kakasını yapmalıdır. Eğer yapmıyorsa büyük abdest deliği kontrol edilmelidir(anormallik varmı doğru yere açılıyormu diye). Bebek emdiğini kusuyor ve ilerleyen saatlerde safralı kusmaya başladıysa, karnı giderek şişiyorsa altta bir barsak tıkanıklığının işaretidir.

Kusma: bebekler fazla beslendiklerinde emdiğinin ufak bir kısmını süt kesiği şeklinde çıkarır. Bu normaldir. Ancak kusma fışkırır tarzda, safralı, kanlı veya kilo alımını engelliyorsa her zaman altta bir problem vardır.

Bebekler normal zamanında doğmuşsa 2500gr ile 4000gr arsındadırlar. Doğumdan sonraki ilk hafta içinde kilolarını %5-10 fizyolojik sınırlarda kaybederler. Bundan fazla kilo kaybı anormaldir. Bebek ilk 1 ayda yaklaşık 650gr-1200gr arasında alırlar. Dört ila yedinci aylar arasında ayda ortalama 800 gr alırlar. Yedi ila on ikinci aylar arasında ayda 400gr alırlar. 12 aylık bebekler yaklaşık10 kg dırlar.

Bebeğin göbek bakımı: anne karnında bebeğin beslenmesinden, atıkların uzaklaştırılmasından ve solunumun sürdürülmesinden sorumlu olan bu yapı doğumla birlikte işlev dışı kalır. Doğumla beraber mandal takılır. Yaklaşık 1 hafta 10 gün içinde kendiliğinden düşer.

Anneler lütfen bebeğin göbeğiyle oynamayınız. Göbek düşmeden bebeğinizi yıkamayınız. Göbeğe su, batikon, krem sürmeyiniz. Yoksa göbek geç düşebilir.

Göbek neden geç düşer?

Eğer enfeksiyon varsa,

Hipotiroidi gibi hormonal bozukluk varsa,

Lökosit adezyon defekti gibi bir hastalık varlığında 40 güne kadar göbek düşmeyebilir.

Bebeğin göbeği düştükten sonra aynı bölgeden sürekli akıntı oluyorsa doktorunuza başvurunuz. Zira enfeksiyon kapmış olabilir. Veya granülasyon dokusu üremiş olabilir. Gümüş nitrat çubuklarıyla yakılması gerekir.

Erken doğan bebeklerde de(prematür) göbek geç düşebilir.

Bebek tamamen normal ve kilo alımı iyiyse anne sütü yeterlidir.

Anne sütü alan bebekler ilk günlerde 6-7 kez dışkılayabilir.

Bebeklere yeni doğan döneminin 2. Haftasından itibaren d-vitamini verilir. Bu şekilde anne sütünde yeterli olmayan d- vit sağlanmış olur. Günde yaklaşık 3 damla verilerek (400 ünite ) sağlanır. Bir yaşına kadar kullanılması gerekir.

Sevgi ve sağlıcakla kalınız.

Uz. Dr. Cenap Erkan KARAKURT / Yazarın Diğer Yazıları

Not: Sitenin tüm hakları saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.


Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 17 Mart 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın